Baza wiedzy

Twój dom może być eko. Poznaj 3 najważniejsze zasady zielonego budownictwa

Ekologiczny dom to dziś nie fanaberia, a obowiązek. To także najlepszy sposób na zapewnienie zdrowia jego mieszkańców i na niższe rachunki. Jak zbudować ekologiczny dom? Sprawdź te 3 ważne zasady.

 

Buduj z odnawialnych materiałów naturalnych pozyskiwanych lokalnie

Wiele osób sądzi, że naturalne materiały do budowy domu to wyłącznie drewno czy glina. Tymczasem pod uwagę warto wziąć także np. sposób transportu. Jeśli drewno na Twoją budowę jedzie czy płynie z odległych krain, koszty dla przyrody są o wiele wyższe niż wykorzystanie materiału dostępnego lokalnie. 

Na pewno trzeba jednak unikać sztucznych tworzyw, materiałów szkodliwych dla środowiska i takich, które bardzo szybko się zużywają. Ekologiczny dom to budynek na lata!

 

Stań się niezależny energetycznie

Ekologiczny dom może być ogrzewany surowcami odnawialnymi, takimi jak drewno, biomasa czy pellet. Najlepsze rozwiązanie to jednak zasilana energią elektryczną pompa ciepła i panele fotowoltaiczne, które tę energię produkują samodzielnie. 

Dzięki temu uniezależnisz się od zewnętrznych źródeł jak gaz czy węgiel, a przy okazji przestaniesz emitować do atmosfery szkodliwe substancje. 

 

Zadbaj o energooszczędność Twojego domu

Dom energooszczędny i pasywny to budynek, który potrzebuje minimalnej ilości energii czerpanej z zewnętrz. 

Postaw na materiały zapewniające niewielkie straty ciepła, odpowiednią konstrukcję ścian i dachu, brak mostków cieplnych, a także rozmieszczenie pomieszczeń tak, by maksymalnie wykorzystać naturalne oświetlenie.