Baza wiedzy

Dom z betonu komórkowego: fakty i mity

Beton komórkowy to nowoczesny i solidny materiał, z którego buduje się domy już od 100 lat. Mimo swojej popularności wielu inwestorów sądzi błędnie, że nie jest on ekologiczny ani energooszczędny. Sprawdź najczęstsze „betonowe” mity!

 

Mit 1. Beton komórkowy nie jest energooszczędny. Fakt: to idealny materiał do domów energooszczędnych i pasywnych

W betonie komórkowym aż 80% objętości to pory powietrza. Dlatego ten materiał mało waży, a przy tym bardzo dobrze izoluje termicznie. Ściany nie nagrzewają się latem, a zimą nie ucieka z nich ciepło. 

 

Mit 2. Beton komórkowy jest mniej zdrowy niż inne materiały, np. drewno. Fakt: beton jest zdrowy dla mieszkańców domu

Z czego powstaje beton komórkowy? Z piasku, wody, wapna i innych surowców naturalnych. Nie ma w nim domieszki żadnych szkodliwych substancji ani pyłów poprzemysłowych. Beton jest więc w 100% zdrowy, także dla osób, które ciepią na alergie. W bloczkach betonowych i na ich powierzchni nie gromadzą się szkodliwe drobnoustroje. Mikroklimat budynku okazuje się bardzo korzystny, ponieważ ściany z betonu „oddychają”. 

 

Mit 3. Z betonu komórkowego buduje się długo. Fakt: beton jest łatwy do zastosowania oraz pozwala na szybkie stawianie konstrukcji

Beton komórkowy to wytrzymały i odporny na działanie mrozu materiał, którym muruje się bardzo szybko. Jest lekki, a bloczki betonowe mogą mieć dzięki temu spore rozmiary. Poszczególne elementy łatwo się obrabia, przycina i żłobi, np. pod instalacje.