Baza wiedzy

Dom bez rachunków i kosztów. Czy to możliwe? Fakty i mity

Każdy, kto co miesiąc opłaca rachunki za prąd, gaz, wodę czy ogrzewanie, marzy zapewne o domu, który nie będzie generował żadnych kosztów. Czym się charakteryzuje dom bez rachunków i czy jego budowa jest możliwa w Polsce? Dowiedz się, czym jest dom plusenergetyczny!

 

Dom plusenergetyczny to dom bez opłat?

Dom plusenergetyczny jest samowystarczalny pod względem wytwarzania energii, a nawet więcej – wytwarza jej nadwyżkę, którą można sprzedać do sieci. To krok dalej niż dom energooszczędny i pasywny! Mówiąc w skrócie, to dom, który rocznie zużywa mniej energii, niż produkuje. 

W teorii oznacza to, że Twoje rachunki powinny wynosić 0 zł. W praktyce koszty utrzymania ograniczają się do stałych opłat przesyłowych, jednak są one w porównaniu z „tradycyjnymi” rachunkami, np. za prąd, naprawdę niewielkie.

 

Jak zbudować dom bez rachunków?

Aby Twój dom stał się plusenergetyczny, potrzebujesz kilku różnych elementów korzystających z odnawialnych źródeł energii. Niezbędne będą panele fotowoltaiczne dostarczające Ci prąd oraz pompa ciepła, która ogrzeje dom. Potrzebna będzie również wentylacja mechaniczna z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła ze zużytego powietrza. 

Taka kombinacja oraz właściwy projekt i konstrukcja domu pozwolą zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne budynku. Zapewnią komfort cieplny, optymalną wilgotność i jakość powietrza, a także zmniejszą roczny koszt utrzymania domu prawie do zera.