Baza wiedzy

Czy dom ma wpływ na zdrowie i odporność mieszkańców? Oczywiście! Dowiedz się dlaczego!

Na Twoje zdrowie wpływają nie tylko tryb życia, geny czy odpowiednia dieta, lecz także dom, w którym mieszkasz. Oto 3 ważne cechy zdrowego domu!

 

Do chorób, które może wywoływać „chory budynek”, należą m.in. bóle głowy, kaszel, duszności, senność, zmęczenie, a po dłuższym czasie również astma, silne alergie czy nawet nowotwory. Jak im przeciwdziałać? 

 

Zadbaj o zdrowe powietrze w domu

Twój dom powinien być wykonany z naturalnych materiałów, które „budują” właściwy mikroklimat budynku, umożliwiają stały dopływ świeżego powietrza i odprowadzają parę wodną. Ściany domu nie mogą być zbudowane z tworzyw, które zawierają szkodliwe pyły czy odpady poprzemysłowe. 

 

Zapewnij odpowiednią temperaturę we wnętrzach 

Zdrowy dom to budynek, w którym panuje optymalna temperatura. Według Światowej Organizacji Zdrowia powinna ona wynosić minimum 18°C, a przypadku osób starszych i dzieci – od 20 do 22°C.

Znaczenie mają tu szczelna konstrukcja, bez tzw. mostków cieplnych, i odpowiednie urządzenie grzewcze. 

 

Sprawdź, czy w domu masz właściwą wilgotność

Powinna ona wynosić od 40 do 60%. Zbyt suche powietrze nasila kaszel oraz dyskomfort, zwłaszcza podczas snu. Zbyt wilgotne powoduje gromadzenie się pleśni i prowadzi do groźnych chorób. 

Na wilgotność wpływają: konstrukcja budynku, rodzaj materiałów użytych do jego budowy, jakość wentylacji i codzienne zwyczaje, np. wietrzenie. Pomóc mogą też osuszacze powietrza.